Search
Advertisement
  • Grypa

    Grypa

    Jest to typowa dolegliwość, na którą bardzo często cierpimy w swoim życiu. Mowa oczywiście o grypie, która jest konsekwencją poważnego przeziębienia. Objawy grypy mogą być różne, jednak w większości przypadków na grypę przekładają się takie czynniki jak ból gardła, gorączka, łamanie w kościach, oraz wiele innych czynników, które w rzeczywistości mogą być sygnałem dla nas …Read More »
  • Jak troszczyć się o swoje życie

    Jak troszczyć się o swoje życie

    Istnieje możliwość obniżenia zapadalności na schorzenia wirusowe oraz bakteriologiczne. Jakie działania podejmować po to aby uniknąć zakażenia? Najważniejsza rzecz to higiena. Niestety całą masa ludzi zapomina o tak ważnych sprawach jak mycie dłoni po wyjściu z toalety oraz niejedzenie zanieczyszczonych owoców oraz warzyw. Istotnym czynnikiem ryzyka okazuje się być także nieodpowiednie odżywianie. Niezachowanie odpowiedniego balansu …Read More »

Czy warto wykonać korektę odstających uszu?

Niemal 5% populacji ma odstające małżowiny uszne. Zazwyczaj „defekt” dotyczy zarówno jednego, jak i drugiego ucha i w większości przypadków dotyka on kobiet.

Zabieg korekcji odstających uszu zwany otoplastyką jest jednym z popularniejszych zabiegów w chirurgii plastycznej – wykonuje się go w celu poprawienia wyglądu, poprzez nastawienie małżowiny usznej i ewentualne wymodelowanie niewykształconych elementów chrząstki uszu.

Ważne! Korektę odstających uszu przeprowadza się ze względów kosmetycznych – dla poprawienia urody i tym samym poprawy samopoczucia pacjenta (zobacz efekty na zdjęciach pozabiegowych: www.tourmedica.pl/zdjecia-przed-i-po/korekcja-odstajacych-uszu/. Nie ma medycznych przesłanek do wykonania takiego zabiegu.

Ucho rośnie przez całe życie, jednakże 80% jego wzrostu dokonuje się w ciągu pierwszych 5 lat życia. Budowa ucha oparta jest na szkielecie chrzęstnym (tylko płatek ucha nie zawiera wsparcia chrzęstnego). Chrząstka ucha decyduje o tym, jaki kształt będzie miała małżowina uszna oraz stopień jej przylegania do skóry głowy.

Ważne! W większości przypadków odstające ucho ma malutką bądź w ogóle niewykształconą grobelkę małżowiny usznej (fałd w małżowinie usznej, w którym dalsza część ucha załamuje się i skierowuje się ku głowie).

Otoplastykę można wykonać zarówno u dzieci jak i dorosłych osób. W przypadku najmłodszych pacjentów istnieją jednak pewne obwarowania – korekcję odstających uszu można przeprowadzić nie wcześniej jak po ukończeniu 6 lat. Zabieg najlepiej jest wykonać między 6 – 8 rokiem życia (małżowiny uszne są już w pełni wykształcone i nie zachodzi prawdopodobieństwo, że chirurgiczna interwencja zaszkodzi ich dalszemu rozwojowi). Sporo specjalistów jest jednak zdania, że najlepszy wiek na zabieg, to 14 lat.

Zaletą przeprowadzenia korekty „defektu” w młodym wieku jest to, że chrząstka jest wtedy bardziej elastyczna – ma to wpływ na łatwość uformowania pożądanego kształtu.

W przypadku dorosłych pacjentów należy liczyć się z tym, że operacja jest trudniejsza, a także większe są dolegliwości pooperacyjne. 

Ważne! Zabieg skorygowania odstających uszu brany jest pod uwagę wtedy, gdy małżowiny uszne odstają, na co najmniej dwa centymetry od tyłu głowy.

Przygotowania do zabiegu rozpoczynają się od klasyfikacji do wykonania korekty odstających uszu (badanie podmiotowe oraz przedmiotowe). Lekarz pod uwagę bierze nie tylko obiektywne czynniki (mierzalne wartości anatomiczne), ale również subiektywne odczucia pacjenta. Przeprowadzane są także badania laboratoryjne (m.in. morfologia, APTT, poziom elektrolitów).

Jak każda operacja, tak i zabieg otoplastyki ma przeciwwskazania m.in.

– zaburzenia krzepliwości krwi

– ciąża oraz karmienie piersią

– stany zapalne skóry

– przyjmowanie niektórych leków

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym (dorośli) i ogólnym (dzieci). Trwa około 40 – 60 minut. Sam zabieg polega na zmianie konfiguracji szkieletu chrzęstnego małżowiny usznej tak, aby zmniejszony został kąt pomiędzy czaszką a uchem zewnętrznym do 15 – 30 stopni.

Po operacji zakładany jest specjalny opatrunek uciskowy, jest on następnie zamieniany na opaskę uciskową (pacjent nosi ją przez miesiąc). Po zabiegu mogą pojawić się (m.in. obrzęki, ból, zaczerwienienia). Objawy ustępują w ciągi 10 dni. Szwy zdejmowane są po dwóch tygodniach. Zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej na okres 6 tygodni.

Ważne! Efekty pozabiegowe są trwałe i w większości przypadków nie ma wskazań do powtórzenia operacji.

Osoby dotknięte odstającymi uszami, bardzo często wyolbrzymiają ten estetyczny problem. Tak ważne jest dlatego wybranie dobrego specjalisty, który w profesjonalny sposób oceni, czy uszy rzeczywiście odbiegają swoim wyglądem od ogólnie przyjętej normy.

Źródła: pulsmed.home.pl, E. Lewandowicz, A. lljin, D. Sobieszek, B. Antoszewski „Ocena wyników operacyjnego leczenia odstających małżowin usznych” – „Otolaryngologia Polska” 2012 rok, J. Holle „Chirurgia plastyczna”, Polskie Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996 rok.

.