Search
Advertisement
  • Kobiety mają problem z ochroną

    Kobiety mają problem z ochroną

    Oczywiście kobiety są bardzo narażone na wszelkie zakażenia, czy też inne stany zapalne, związane z swoją intymnością. Na pewno objawami takiego zakażenia mogą być bardzo częste wizyty w toalecie a także ogólne pieczenie okolic intymnych, jest to naprawdę nieprzyjemna a także bolesna sprawa, ponieważ to wszystko piecze zwłaszcza przy próbie oddawania moczu. Nie jest to …Read More »
  • Mężczyźni i jakość plemników

    Mężczyźni i jakość plemników

    W współczesnym, urbanistycznym świecie, bardzo wiele czynników takich jak bezsenność, zarywanie nocy, spożywanie używek, czy też nad zwyczajniej w świecie stres, może nas doprowadzić do problemów z naszą potencją. Problemy te łatwo można dziś scharakteryzować, gdyż mamy znaczące trudności w zapłodnieniu kobiety a przyczyna tego stanu rzeczy leży w jakości plemników, ale także ich ilości, …Read More »

Czy warto wykonać korektę odstających uszu?

Niemal 5% populacji ma odstające małżowiny uszne. Zazwyczaj „defekt” dotyczy zarówno jednego, jak i drugiego ucha i w większości przypadków dotyka on kobiet.

Zabieg korekcji odstających uszu zwany otoplastyką jest jednym z popularniejszych zabiegów w chirurgii plastycznej – wykonuje się go w celu poprawienia wyglądu, poprzez nastawienie małżowiny usznej i ewentualne wymodelowanie niewykształconych elementów chrząstki uszu.

Ważne! Korektę odstających uszu przeprowadza się ze względów kosmetycznych – dla poprawienia urody i tym samym poprawy samopoczucia pacjenta (zobacz efekty na zdjęciach pozabiegowych: www.tourmedica.pl/zdjecia-przed-i-po/korekcja-odstajacych-uszu/. Nie ma medycznych przesłanek do wykonania takiego zabiegu.

Ucho rośnie przez całe życie, jednakże 80% jego wzrostu dokonuje się w ciągu pierwszych 5 lat życia. Budowa ucha oparta jest na szkielecie chrzęstnym (tylko płatek ucha nie zawiera wsparcia chrzęstnego). Chrząstka ucha decyduje o tym, jaki kształt będzie miała małżowina uszna oraz stopień jej przylegania do skóry głowy.

Ważne! W większości przypadków odstające ucho ma malutką bądź w ogóle niewykształconą grobelkę małżowiny usznej (fałd w małżowinie usznej, w którym dalsza część ucha załamuje się i skierowuje się ku głowie).

Otoplastykę można wykonać zarówno u dzieci jak i dorosłych osób. W przypadku najmłodszych pacjentów istnieją jednak pewne obwarowania – korekcję odstających uszu można przeprowadzić nie wcześniej jak po ukończeniu 6 lat. Zabieg najlepiej jest wykonać między 6 – 8 rokiem życia (małżowiny uszne są już w pełni wykształcone i nie zachodzi prawdopodobieństwo, że chirurgiczna interwencja zaszkodzi ich dalszemu rozwojowi). Sporo specjalistów jest jednak zdania, że najlepszy wiek na zabieg, to 14 lat.

Zaletą przeprowadzenia korekty „defektu” w młodym wieku jest to, że chrząstka jest wtedy bardziej elastyczna – ma to wpływ na łatwość uformowania pożądanego kształtu.

W przypadku dorosłych pacjentów należy liczyć się z tym, że operacja jest trudniejsza, a także większe są dolegliwości pooperacyjne. 

Ważne! Zabieg skorygowania odstających uszu brany jest pod uwagę wtedy, gdy małżowiny uszne odstają, na co najmniej dwa centymetry od tyłu głowy.

Przygotowania do zabiegu rozpoczynają się od klasyfikacji do wykonania korekty odstających uszu (badanie podmiotowe oraz przedmiotowe). Lekarz pod uwagę bierze nie tylko obiektywne czynniki (mierzalne wartości anatomiczne), ale również subiektywne odczucia pacjenta. Przeprowadzane są także badania laboratoryjne (m.in. morfologia, APTT, poziom elektrolitów).

Jak każda operacja, tak i zabieg otoplastyki ma przeciwwskazania m.in.

– zaburzenia krzepliwości krwi

– ciąża oraz karmienie piersią

– stany zapalne skóry

– przyjmowanie niektórych leków

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym (dorośli) i ogólnym (dzieci). Trwa około 40 – 60 minut. Sam zabieg polega na zmianie konfiguracji szkieletu chrzęstnego małżowiny usznej tak, aby zmniejszony został kąt pomiędzy czaszką a uchem zewnętrznym do 15 – 30 stopni.

Po operacji zakładany jest specjalny opatrunek uciskowy, jest on następnie zamieniany na opaskę uciskową (pacjent nosi ją przez miesiąc). Po zabiegu mogą pojawić się (m.in. obrzęki, ból, zaczerwienienia). Objawy ustępują w ciągi 10 dni. Szwy zdejmowane są po dwóch tygodniach. Zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej na okres 6 tygodni.

Ważne! Efekty pozabiegowe są trwałe i w większości przypadków nie ma wskazań do powtórzenia operacji.

Osoby dotknięte odstającymi uszami, bardzo często wyolbrzymiają ten estetyczny problem. Tak ważne jest dlatego wybranie dobrego specjalisty, który w profesjonalny sposób oceni, czy uszy rzeczywiście odbiegają swoim wyglądem od ogólnie przyjętej normy.

Źródła: pulsmed.home.pl, E. Lewandowicz, A. lljin, D. Sobieszek, B. Antoszewski „Ocena wyników operacyjnego leczenia odstających małżowin usznych” – „Otolaryngologia Polska” 2012 rok, J. Holle „Chirurgia plastyczna”, Polskie Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996 rok.

.